Maksud 2024
Tulude deklareerimine
Majandusaasta aruanne 2023
Siia postita konkreetselt selle videoga seotud küsimus.
Fast Track Education OÜ
Registrikood: 11510900
KMKR nr: EE101238292
Postiaadress: Aleviku põik 6, Jüri alevik, Rae vald 75301, Harjumaa
Kirjuta või helista meile
E-post: info@fte.ee
Tel (Peeter Pärtel): 56 458 673
Tere! Seoses investeerimiskontoga, siis kas ja kust ma näen, et kas ma ikka esimesel aastal märkisin ära õigesti sissemakse summa (ja ka järgnevatel kui juurde makstud summad) ehk siis kas on kindel, et minu enda poolt sisse makstud summasid ei arvestata tuluna? ja mis on vahe sellel kas linnutada deklaratsiooniks andmeid saates ära arvesta/ära arvesta soetamise ja võõrandamisega seotud teenustasud? Kas esimesel juhul võetakse need väljamaksena arvesse ja sedasi ei tohiks linnutada? Miks üldse selline valik on olemas?
Tere Elis,
Sa saad vaadata eMaksuametist eelmiste aastate tuludeklaratsioone. Vasakus menüüs on Varasemad aastad ja alates 2020 näha hetkel.
Kui avada vana deklaratsiooni, siis osas 6.5 näed investeerimiskonto infot ja jääki.
Mis puudutab küsimuse teist osa, siis seal on enda valida kuidas soovid neid kajastada…
Tehinguga seotud teenustasud on lubatud võtta arvesse ehk need ei tekita väljamakset.
Kontohaldustasu ei ole lubatud arvesse võtta ehk need tekitavad väljamakse. Selle muutmine on aruteludes, kuid praegu 2024 seisuga ei saa konto haldustasu veel arvesse võtta.
Loodan, et sellest infost on abi.
Hei. Olen aastaid nüüd nii teinud, et maksan vaid sotsmaksu miinimumi. Endale palka ma ei maksa ja muid makse ei maksa. Lihtsalt deklareerin ja maksan sotsmiinimumi, et mul oleks haigekassa olemas. Nii on lihtsalt parem, sest elamiseks võimalused on mul olemas. AGA nüüd kuuldavasti on nii, et MTA-le selline käik enam väga ei meeldi. Seega kui nad peaks märkama, et ma nii teen, võib mul probleeme tulla? Kas piisab, kui teen nii, et teen endaga nt Töövõtulepingu, milles oleks sätestatud, et VÕS alusel tasu saan nt korra aastas a la 50 eur, lisaks tasutakse mu eest sotsm min ning muid makse (sh kogumispension) ma ei tasu. Kas sellega võivad nad rohkem rahul olla? Ma ei saa neid küsida ka, sest juba eelmine kord üks ametnik ütleb, et minu senine käitumisviis on JOKK ja okei…..teine ametnik aga on üllatunud ja ütleb, et nii ei tohi. Aga see on nüüd ca 4 a tagasi.
Tere Maaris,
see on nii ja naa… JOKK on tõesti õige kirjeldus.
Kunagi maksin ka endale 1 eurost juhatuse liikme tasu ja min sotsiaalmaksu, kuni eMaksuametisse lisati mingi automaatkontroll ja see enam läbi ei läinud.
Tuli välja, et see poleks kunagi pidanudki läbi minema.
Ehk Eestis enamasti minevikku ei muudeta – kui ette jääd, siis palutakse edaspidi teistmoodi tegutseda.
Teiselt poolt on mul küsimus, et kui Sa juba sotsiaalmaksu ära maksad, siis miks mitte ka endale väljamakset teha samas summas, mille pealt sotsiaalmaksu tasud. See oluliselt maksukulu ei lisa, kuid saad ettevõttes raha kätte isiklikku tarbimisse.
Suures pildis aga liigume sinnapoole, et Maksu- ja Tolliamet soovib näha, et saad töötasu või juhatuse liikme tasu mingis mõistlikus, nende jaoks valdkonna keskmises, ulatuses.
Ja neid, kes seda ei maksa endale, peedistatakse erinevate meetoditega… Olen kuulnud, et saadakse kõnesid anonüümsetelt telefoninumbritelt jne.
Parimat.
Ma ei saa aru mida tähendab tulumaksu vaba tulu, kas seda saab seletada LIHTSALT ja nii et ma aru saaksin, mis see on kuidas mind puudutab?
Tere Teele,
igasugune tulu, mida inimene saab, maksustatakse tulumaksuga. Aktiivselt tulult nagu palk, võtab riik ka teisi makse nagu sotsiaalmaks, töötuskindlustus, pensionikindlustus.
Igal Eesti residendil (ehk elanikul, kes elab siin või viibib Eestis vähemalt 183 päeval 12 järjestikuse kalendrikuu jooksul) on õigus saada osa tulust tulumaksuvabalt vastavalt reeglitele.
Ehk siis osa tulust võib olla tulumaksust vabastatud.
Seda vabastust saab kahte moodi – kas ei maksagi tulumaksu või selle saab tuludeklaratsiooniga tagasi.
Tulumaksu vabastuse võimalus on igaühel, kaasa arvatud imikutel ja kohe surevatel vanainimestel ehk sünnist surmani.
Kuidas see võib Sind ja igaüht puudutada?
Esiteks enda tulud. Hästi planeerides on võimalik osa tulusid saada tulumaksuvabalt.
Teised Sinu leibkonna/perekonna tulud, kui Sinu leibkonnas on veel inimesi.
Enamasti ei planeerita leibkonna tulusid, mistõttu näiteks lapsed ei saagi tulu ja seetõttu ei saa nad ka seda tulumaksu vabastust kasutada.
Planeerimisega on võimalik osa tulusid enda leibkonda/perekonda tuua läbi laste ning saada ka selle osa pealt tulumaksu vabastus.
Loodan, et sellest selgitusest on abi.
Parimat.
Tere Peeter!
Kui ma nüüd tahan lasta lapsel tulu saada praegu mulle kuuluvast korterist, kuidas see peab välja nägema? Kas piisab, kui lihtsalt üür laekub lapse kontole ja siis ma teen lapse tuludeklaratsiooni arvestades selle tuluga? Või peab üürileping olema lapse nimel või peab korter kuuluma lapsele omandina?
Ette tänades
Selve
Tere Selve,
ma loodan, et oled selle teema juba üles leidnud, kuid pikemalt on see teema Boonus 1-na kajastatud. Selle juures on mitmeid nüansse, mis on seal videos lahti räägitud.
Kõige levinum on enda korteri tasuta kasutada andmine lapsele, kes üürib selle Sinuga soetud ettevõttele, mis omakorda üürib selle lõppkliendile/üürnikule.
Ideaalis Sa ei taha, et üürnik midagi Sinu lapsest teaks – privaatsuse küsimus ja et säiliks võimalus üüri talle maksta näiteks korra kvartalis või aastas. Ja Sa tahad et kulud jääksid ettevõtte kanda kui need tekivad – näiteks tühjad kuud ja sellega kaasnevad kõrvakulud.
JA ära ei tohi unustada, et kui laps on raha/üüritulu saanud, siis see on tema oma ning selle kasutamisel on piirangud, mis on kirjas Perekonnaseaduses.
Parimat. See on oluline ja kasulik teema, kuid nõuab enda kurssi viimist nüansidega.
Tervist!
Mida need 22/78 ja 20/80 ja 14/86 maksumäärad tähendavad? Saan aru, et need kokku on alati 100, aga mida need tähendavad ja miks pole lihtsalt tavalise protsendina esitatud?
Tere Kärt,
lühidalt, sest nii need on seaduses kirjas 🙂
Pikemalt:
Arvutus annab sama maksusumma, kui protsent on 22% või 22/78, sest arvutamist alustatakse erinevast numbrist.
Kui maksumäär on 22%, siis alustatakse arvutamist kogusummast, näiteks, et meil on 1000 eurot, sellest peame kinni 22% tulumaksu ehk 220 eurot, jääb alles 780 eurot mida välja maksta.
Dividendide puhul aga otsustatakse väljamakstav summa ehk samu numbreid kasutades, 780 eurot ja siis on vaja leida, palju see tulumaks on ning selleks on kõige lihtsam (ja seadus näebki seda ette) korrutada see summa 22/78-ga ning saabki vastuseks, et tulumaksu tuleb maksta 220 eurot.
Loodan, et see selgitus aitab mõista miks on kogusumma korral kasutuses 22% ja kättesaadava summa korral 22/78.
Parimat.